2007 OOSTENDE

13.Kongres a výstava EBA a ESA v belgickom Oostende.

V dňoch 18.5. – 20.5.2007 sa v belgickom prístavnom a kúpeľnom meste Oostende konal Kongres a výstava EBA a ESA, ktorú organizovala Asociácia belgických bonsajových klubov pod vedením pani Friedy Joris.

Hlavnými ťahákmi kongresu boli prezident BCI pán Su z Taiwanu a pán Takeo Kawabe, japonský bonsajový majster a učiteľ Európskej bonsajovej školy v Belgicku.Na programe bolo niekoľko zaujímavých prednášok.Pán Su prednášal o starých bonsajových miskách a prezident ESA, pán Willy Benz o „Estetike a vystavovaní bonsajov a suiseki“.

Európska asociácia suiseki dostala na svoju expozíciu 18 metrov steny s oknami zakrytými pestrofarebnými závesmi, takže horšie pozadie sa hádam ani vymyslieť nedalo! Viac ako 20 suiseki vystavovalo 10 členov ESA ( I.Bárta,G. a W.Benz, Š.Čermáková,

V. di Venere, E.Gornerová, A.Krejčíř, J.Quintas, P.Szyf a M.Šebo). Nás môže tešiť skutočnosť, že rovnú polovicu vystavovateľov tvorili členovia SAS ! Všetci vystavovatelia dostali „Certifikát o účasti“ a výtlačok staršieho japonského časopisu o suiseki.

Počas tradičného gala večera osobnosti svetovej a európske bonsajovej scény odovzdávali ocenenia za jednotlivé exponáty bonsajov a suiseki. Pán Antonín Krejčíř z SAS dostal za svoj krásny ostrovný kameň z Thajska ocenenie prezidenta AIAS, ktoré v jeho neprítomnosti od viceprezidenta ESA pána Vita di Venere prebral a na 2.medzinárodnej výstave SAS v Bratislave ocenenému odovzdal prezident SAS.

20.5.2008 sa konala výročná schôdza ESA, na ktorej bol do predsedníctva zvolený prezident SAS Michal Šebo.

V roku 2008 sa bude konať Kongres a výstava EBA ESA v neďalekej Viedni, kde má ESA prisľúbený takmer trojnásobok výstavnej plochy ako mala v Belgicku. Treba dúfať, že v lepších podmienkach ako to bolo posledne. Už vzhľadom na polohu a význam nášho suseda možno predpokladať, že táto výstava priláka omnoho viac vystavovateľov i návštevníkov, a že bude skutočne čo obdivovať.