2009 Lorca

XXV. EBA – ESA Kongres v španielskej Lorce

V dňoch 6.-8.3.2009 sa v španielskom meste Lorca (Murcia) konal Kongres a výstava EBA a ESA, ktorú organizoval EXPOflor Lorca. Každé dva roky poriadené spolu s výstavou rezaných a okrasných kvetov. Kongres bol podporovaný miestnymi organizáciami a bol pod patronátom španielskeho kráľa D. Juana Carlosa I.

V priestrannej výstavnej hale bolo dosť miesta pre výstavy EBA, ESA i AES (Španielska asociácia suiseki) ako aj pre stánky predajcov, kongresové sály i kaviareň.

Suiseki boli vystavované v dvoch podobných priestoroch pre každú asociáciu (ESA a AES). Spolu bolo vystavených 90 suiseki. Svoje skúsenosti prezentovali na prednáškach domáci Pilar Quillén, Terese Aquilera a Jesus Quintas, bohužial len v španielčine.

Na zasadaní výboru ESA 8.3.2009 boli zvolený dvaja členovia SAS do významných funkcií ESA Ing. Igor Bárta sa stal prezidentom ESA a MUDr. Michal Šebo sa stal sekretárom ESA.

Bonsaje boli vystavené samozrejme na väčšom priestore – 400m. Prvý deň sa konala už tradičná súťaž nových talentov, ktorú vyhral zástupca Talianska. Na druhom mieste sa umiestnil Milan Karpišek z ČR. Početné workshopy viedli známi bonsajisti ako Takeo Kawabe (Japonsko), Luis Vallejo (Španielsko), Salvatore Liporace (Taliansko), Marc Noelanders (Belgicko), Francois Jeker (Francúzsko), Kevin Wilson (Veľká Británia), a David Benavente (Španielsko).

Výstavu v Lorce možno považovať za jednu z najlepšie zorganizovanú v posledných rokoch. Jediným záporom bola veľká vzdialenosť pre väčšinu členov európskych asociácií, takže viaceré asociácie nemali na výstave zastúpenie. Budúcoročný kongres a výstava bude v neďalekom Zurichu, takže sa máme na čo tešiť.