2011 ázijsko-pacifický kongres a výstava bonsajov a suiseki, Takamtsu, Japonsko

11. ázijsko-pacifický kongres a výstava bonsajov a suiseki sa konala 18.-21.11.2011 v Takamatsu pod heslom „Priateľstvo a lepšia budúcnosť“. Takamtsu je hlavné mesto prefektúry Kagawa a vstupnou bránou na ostrov Šikoku, najmenší zo štyroch hlavných japonských ostrov. Západná časť prefektúry Kagawa je vďaka svojmu príjemnému podnebiu (teplo, sucho a málo dažďa) najväčším producentom borovicových bonsajov v Japonsku (až 80% celkovej japonskej produkcie).

Na kongrese sa stretli nadšenci bonsajov z viac ako štyridsiatich krajín z celého sveta. Každý deň sa uskutočnili rôzne sprievodné akcie. Zaujímavé prednášky o bonsajoch a suiseki, početné lekcie tvarovania bonsajov a workshopy zamerané na japonskú kultúru ako kaligrafia, čajový obrad, ikebana, kultúra obliekania (kimono)a pod. Usporiadateľom sa podarilo zabezpečiť účasť významných japonských predstaviteľov bonsajového umenia a suiseki ako sú napr. pán Masahiko Kimura, Arishige Matsuuru a mnoho iných.
Účastníci výstavy sa mohli zúčastniť návštevy mnohých bonsajových centier v okolí mesta.

Kongres a hlavná časť výstavy sa konali v priestoroch Sunport Takamatsu. Sunport Takamatsu je novovybudovaná oblasť okolo prístavu, kde sa stretávajú terminály autobusov, lodí a vlakov. Hostia sa mohli poprechádzať po promenáde na nábreží, potešiť sa výhľadom na mnoho malých ostrovčekov Japonského vnútorného mora. V komplexe budov Takamatsu Symbol Tower sa nachádza okrem výstavných a kongresových priestorov aj množstvo príjemných kaviarničiek a reštaurácií, mnoho obchodov a hotel. Stovky organizátorov bolo pripravených pomôcť účastníkom zorientovať sa v takomto veľkom komplexe. Tradičnú japonskú úslužnosť bolo cítiť na každom kroku.
V hlavnej výstavnej sále bolo vystavených viac ako 50 špičkových bonsajov. Vystavovatelia priniesli do Takamatsu to najlepšie a dá sa povedať, že väčšina exponátov bola na svetovej úrovni. V samostatnej sále na 7.poschodí komplexu bola ďalšia výstavná miestnosť, kde bolo vystavených 40 vynikajúcich suiseki.
Na prízemí výstavného komplexu ako aj v neďalekej hale bol priestor pre predajcov, kde by sa tiež dali stráviť celé hodiny. Navštevníci si mohli vybrať z množstva ponúkaných bonsajov, suiseki, bonsajových misiek, stolčekov, odbornej literatúry a rôznych pomôcok.

Iba niekoľko 100 metrov od Sunport Takamatsu sa nachádzajú ruiny hradu zo 16.storočia a je to jeden z troch najväčších japonských nížinných hradov. Pre verejnosť bol sprístupnený v roku 1955 ako Tamamopark, ktorý zahŕňa aj rozsiahlu záhradu o rozlohe takmer 80 000 m2 a rezidenciu Hiunkaku. V tejto rezidencii sa nachádzala špeciálna výstava bonsajov z cisárskej zbierky a ďalšie významné japonské bonsaje a suiseki. Takmer všetky vystavené exponáty boli v minulosti ocenené na najväčších japonských výstavách. Vidieť takúto zbierku bonsajov a suiseki sa podarí len pri výnimočných príležitostiach. Takmer 300 ročná borovica zo zbierky pána Iwasakiho bola aj logom výstavy a nájdeme ju aj na všetkých propagačných a informačných materiáloch.

Ďalším nezabudnuteľným zážitkom bola návšteva záhrady Ritsurin. Svojou rozlohou 755 tis. m2 je jednou z najväčších, ale aj najkrajších záhrad v Japonsku. Jej počiatky siahajú do 1.polovice 17.storočia a za 100 rokov rozširovania a zdokonaľovania získala svoju terajšiu podobu. Pozostáva z 13 umelo navŕšených pahorkov, zo 6 jazier, niekoľkých čajových pavilónov, múzea a výstavnej haly v tradičnom japonskom štýle. V záhrade sa nachádzajú stovky nepretržite tvarovaných borovíc. Pri prechádzke parkom nemožno neobísť mohutnú borovicu, ktorú sem pred 180 rokmi presadili z bonsajovej misky. V záhrade sa nachádzalo tiež niekoľko exponátov z výstavy a v čajovom pavilóne bolo vyhradené miesto pre spomienku na pána Iwasakiho.
Daiso Iwasaki bol čestným prezidentom WBFF (World Bonsai Friendship Federation) a čestným predsedom organizačného výboru 11. ročníka výstavy ASPAC. Mal nemalú zásluhu na usporiadaní tejto výstavy, avšak jej začiatku sa nedožil, zomrel 15.5.2011 vo veku 96 rokov.
Dôstojným vyvrcholením celej akcie bola práve návšteva súkromnej záhrady pána Iwasakiho Takasago-an v meste Niihama, vzdialenej 100 km od Takamatsu. Záhrada sa skladá zo 4 častí: bonsajová záhrada, suchá záhrada, stromová záhrada a záhrada bieleho štrku a borovíc. V záhrade sa nachádza viac ako 200 tisíc stromov. Je tu množstvo slávnych starých stromov ako napríklad Shimpaku (borievka čínska), ktorá má viac ako 1000 rokov. Mnoho kamenných lámp starých 300 – 1000 rokov. Navyše sa tu nachádza takmer 500 stromov vo veku 150 – 200 rokov, ktoré sú naaranžované tak, aby evokovali maľbu slávneho umelca z obdobia Edo, Hiroshige Utagawu, ktoré znázorňujú scenériu z jeho diela „53 zastavení na ceste Tokaido“. Suchá záhrada bola vytvorená skalami a pieskom tak, aby predstavoval tok vody v rieke. Samozrejme súčasťou záhrady je aj jazierko s japonskými kaprami Koi.
Nasledujúca výstava sa uskutoční v termíne 28.11.- 2.12.2012 v Makati City na Filipínach. Po mimoriadnom úspechu tohtoročnej výstavy v Takamtsu, kde sa stretlo veľa zaujímavých a prvotriednych bonsajov svetovej kvality, budú mať organizátori výstavy na Filipínach skutočne ťažkú pozíciu aby sa vyrovnali svojim japonským kolegom. Držíme im palce a veríme, že budú pokračovať v nastúpenom trende a predstavia aj na Filipínach to najlepšie z bonsajového sveta.